ZNÍŽENÁ ČINNOSŤ ŠTÍTNEJ ŽĽAZY

HYPOTYREÓZA

 

Príčinou zníženej činnosti štítnej žľazy (hypotyreózy) je nedostatočná tvorba a dodávanie hormónov štítnej žľazy do krvného obehu, resp. organizmu.

Ťažkosti pri hypotyreóze

Organizmus nie je dostatočne zásobený hormónmi štítnej žľazy, preto sa metabolické pochody spomaľujú a pracujú pomalšie. Viazne spaľovanie živín, chýba energia.

Príznakov (symptómov) je viacero. Pacient sa cíti unavený, malátny a slabý. Dochádza k priberaniu na váhe, opúchaniu (najmä ruky, tvár, oblasť viečok), je prítomná netolerancia chladu (zimomravosť).

Psychika človeka je spomalená, môže dôjsť k zhrubnutiu hlasu. Pokožka je suchá, lámu sa nechty a vlasy. Často sa vyskytuje zápcha. U žien bývajú často poruchy menštruačného cyklu alebo neschopnosť otehotnieť.

Váš lekár práve na základe niektorých týchto príznakov môže vysloviť podozrenie na nedostatočnú činnosť štítnej žľazy – hypotyreózu. Diagnózu potvrdí stanovením hormónov štítnej žľazy a TSH (v prípade hypotyreózy býva najčastejšie smerodajným ukazovateľom zvýšenie riadiaceho hormónu TSH, ktorý ako prvý zareaguje na nedostatočnú činnosť štítnej žľazy a snaží sa ju povzbudiť v činnosti). Dôležitou súčasťou komplexného vyšetrenia je sonografické vyšetrenie krku, pri ktorom sa lekár dozvie o morfologickom zložení štítnej žľazy (veľkosť, štruktúra, zápalové zmeny, uzly) a prípadne potvrdí príčinu hypotyreózy.

Príčiny zníženej činnosti

Najčastejšou príčinou je následok tzv. autoimunitného zápalu štítnej žľazy – odborne nazývaného ako chronická tyreoiditída (synonymá: AIT-autoimunitná tyreoiditída, DLT-difúzna lymfocytárna tyreoiditída, Hashimotova tyreoiditída). Jedná sa o postupné ničenie buniek štítnej žľazy protilátkami. Tieto protilátky vytvára obranný systém človeka a nasmeruje ich proti vlastnej štítnej žľaze (omylom) – obranný (imunitný) systém je totiž presvedčený, že štítna žľaza nie je telu vlastná, a preto ju je potrebné zničiť podobne ako iné choroboplodné zárodky (baktérie, vírusy). Postupne sa takto likvidujú bunky štítnej žľazy tvoriace hormóny a vzniká hypotyreóza. Podobný princíp vzniku majú aj iné ochorenia (napr. cukrovka 1.typu, nadobličková nedostatočnosť, reumatoidná artritída…).

Inou príčinou hypotyreózy je stav po operácii štítnej žľazy (strumektómii) alebo po liečbe rádiojódom (rádioeliminácia NAI 131). Len výnimočne môže byť hypotyreóza vrodená – v dnešnej dobe je možné vďaka skríningu včas zachytiť a liečiť túto formu hypotyreózy.

Liečba zníženej činnosti

Liečba hypotyreózy je u všetkých pacientov v princípe rovnaká a spočíva v náhrade chýbajúceho hormónu štítnej žľazy – tyroxínu. Dávka hormónu, ktorú je potrebné dodať pacientovi je individuálna a s odstupom času sa môže meniť (zvyšovať).

Počas ďalších kontrol u lekára prebiehajú analýzy krvi na hormóny štítnej žľazy a TSH – podľa výsledkov tejto analýzy Vám lekár určí potrebnú dávku hormónu, ktorú treba užívať.

Je potrebné si uvedomiť, že hypotyreóza je doživotným ochorením s nutnosťou doživotného užívania liečby hotovým hormónom štítnej žľazy. Liek nie je na vyliečenie ochorenia štítnej žľazy. Treba ho považovať za náhradu (vo forme tabletky), ktorou v skutočnosti aj je.

ZDROJ: Malý radca pre pacientov s ochoreniami štítnej žľazy (Prof.MUDr.Ivica Lazúrová,CSc., Prof.MUDr.Juraj Payer,CSc., MUDr.Peter Vaňuga,PhD., MERCK Pharma, k.s.)