OCHORENIA PRIŠTÍTNYCH TELIESOK
Glandulae parathyroideae sú štyri malé oválne útvary, uložené na zadnej strane štítnej žľazy. V nich sa produkuje parathormón, ktorý pôsobí na obličky, črevá, kosti a šošovky a zlepšuje priepustnosť buniek pre vápnik a fosfor.
Znížená funkcia prištítnych teliesok – hypoparatyreóza
Je to ochorenie spôsobené nedostatkom parathormónu. Príčinou je chirurgické odstránenie alebo poškodenie časti prištítnych teliesok pri operácii štítnej žľazy. Niekedy je príčina neznáma, predpokladá sa autoimunitná etiológia.
Ochorenie sa prejavuje trofickými zmenami kože, nechtov, vlasov, zubov a zníženou hladinou vápnika v krvi. Následkom hypokalciémie je nervovosvalová dráždivosť, ktorá môže vyústiť do tetanického záchvatu. Pri hypoparatyreóze vzniká katarakta – sivý zákal očnej šošovky. Pri tetanickom záchvate sa vnútrožilovo podáva kalcium. Chronická hypoparatyreóza sa lieči podávaním reparátov obsahujúcich vitamín D, ktorý má podobné účinky ako parathormón. Dlhodobá aplikácia zvieracieho parathormónu nie je vhodná, pretože sa vytvárajú protilátky a hormón stráca účinnosť.
Zvýšená funkcia prištítnych teliesok – hyperparatyreóza
Porucha je spôsobená zvýšeným výdajom parathormónu, pri primárnej hyperparatyreóze je príčina v prištítnej žľaze, pri sekundárnej hyperparatyreóze je porucha spôsobená iným ochorením.
Hlavným príznakom je hyperkalciémia, čo sa prejavuje hyperkalciemickým syndrómom – chorí majú gastrointestinálne ťažkosti, býva prítomné vracanie, zápcha a chudnutie. Typická je polyúria, vznikajú rôzne psychické zmeny a často aj urolitiáza spôsobená nadmerným vylučovaním vápnika močom. Ďalšou komplikáciou je Recklihghausenova kostná choroba.
Primárna hyperparatyreóza sa lieči chirurgickým odstránením hyperfunkčného adenómu prištítnej žľazy. Pri sekundárnej hyperparatyreóze sa odstraňujú príčiny druhotnej hyperfunkcie prištítnych teliesok.